Forbud mot kontrollvarsling vil svekke trafikksikkerheten

Publisert 28.02.25
av Mathias Nervik
i

Regjeringen har i dag sendt et nytt lovforslag på høring som forbyr kontrollvarsling. Daglig leder og gründer i Safedrive, Magnus Wester, mener et slikt forbud kan få alvorlige konsekvenser for trafikksikkerheten.

– Vi bidrar daglig til å trygge over 700 000 kjøreturer. Dersom dette forbudet innføres, kan en viktig trafikksikkerhetstjeneste forsvinne, sier Wester.

Kan svekke nullvisjonen

Safedrive er Norges største aktør innen kontrollvarsling, men tjenesten inkluderer også varsling om dyr i veibanen, ulykker og andre farer. Tjenesten har nå passert over 120 000 brukere. Selskapet har sin base i Namsos og har over 60 ansatte.

– Vi frykter at forslaget vil svekke Stortingets mål om null hardt skadde og drepte i trafikken. Forslaget vil virke mot sin hensikt, mener Wester. Han peker på at regjeringen ikke har dokumentert at et forbud vil gjøre veiene tryggere, noe han mener burde være en forutsetning for et så inngripende vedtak.

Kan ramme både arbeidsplasser og trafikksikkerhet

Wester understreker at forbudet ikke bare vil ramme Safedrive og selskapets ansatte, men også de mange som bruker tjenesten daglig.

– Våre brukere er alt fra håndverkere og yrkessjåfører til vanlige bilister som ønsker en tryggere kjøretur. De varsler om dyr i veibanen, ulykker og farlige kjøreforhold – informasjon som kan forhindre alvorlige ulykker. Et forbud vil bety at denne typen viktig deling av informasjon kan forsvinne, sier han.

– Vi har bygd opp en suksessbedrift i Norge som gjør bilturen tryggere og som skaper arbeidsplasser. Dette forslaget setter hele vår virksomhet i fare, uten at regjeringen kan dokumentere at det vil gjøre veiene tryggere, sier Magnus Wester.

Mener et forbud begrenser ytringsfriheten

Et forbud mot kontrollvarsling vil være et alvorlig inngrep i ytringsfriheten, mener Magnus Wester.

– Dette handler om grunnleggende demokratiske prinsipper. Myndighetene kan ikke forby deling av offentlig tilgjengelig informasjon uten tungtveiende grunner, sier han.

Han viser til tidligere vurderinger fra både Samferdselsdepartementet og Justisdepartementet, der et lignende forbud ble ansett som rettslig problematisk. Ifølge Wester har det ikke skjedd endringer i Grunnloven eller politisk praksis som skulle tilsi at vurderingen er annerledes i dag.

– For å innføre et så inngripende vedtak må det være dokumentert at det faktisk gir økt trafikksikkerhet. Den dokumentasjonen finnes ikke, sier han.

Wester oppfordrer regjeringen til å redegjøre for behovet for et forbud og vurdere konsekvensene grundig.

– Vi vil delta aktivt i høringsprosessen og fortsette kampen for både trafikksikkerhet og ytringsfrihet, avslutter han.

Del artikkelen:

Anbefalte artikler

Våren 2023 inngikk Safedrive et nasjonalt partnerskap med den ideelle organisasjonen DRIVE. Nå har DRIVE kåret Safedrive til «Årets nasjonale partner».
Namdal Taxi opplevde over flere år en rekke bilskader som følge av viltpåkjørsler. Etter at selskapet monterte Safedrive Pro i sine kjøretøy, har de fått en helt ny hverdag.
Kent Sørensen har sikkerhet som yrke. Han opplever at Safedrive Pro er svært nyttig når de ansatte i Elite Sikkerhet kjører bil.

You are entering the English edition of Safedrive.no

Would you like to go to the Norwegian edition?